Zagraniczne praktyki
Zagraniczne praktyki

Zagraniczne praktyki

W trakcie realizacji ostatnich lat studiów, albo w momencie tuż po zakończeniu kształcenia na szczeblu wyższym, warto aby absolwent danego kierunku i konkretnej uczelni zdecydował się na odbycie stażu. Staż jest swego rodzaju inwestycją na całe jego późniejsze życie. Od stażu bardzo często zależne jest to, jak na dalszym etapie potoczy się jego rozwój intelektualny, kariera zawodowa i ścieżka rozwoju. W tym przypadku za staż można uznać niekoniecznie wysoce płatną pracę typowo zarobkową, w której student będzie się sprawdzał dokładnie w tym, co studiuje bo ciężko byłoby na przykład aby przyszły lekarz bez doświadczenia i dyplomu mógł stawiać diagnozy jak wybitny specjalista z długoletnim stażem pracy.
Podobnie w wielorakich innych, szczególnie wyspecjalizowanych dziedzinach życia i wiedzy. Niemniej jednak za staż, który bez wątpienia owocuje dobrą pracą w przyszłości oraz potężnym bagażem doświadczeń gromadzonych na koncie studenta jeszcze w trakcie pobierania przez niego kształcenia na uniwersytecie są zagraniczne praktyki. To szansa na zaistnienie na szerszą skalę także poza granicami naszego kraju. Ponadto studiując i jednocześnie już realizując zagraniczne praktyki możemy zwiększyć swe możliwości na znalezienie sensownego zajęcia zawodowego później. Na pewno będziemy mieć co wpisać w CV i liście motywacyjnym, stąd szybciej dotrzemy do potencjalnego pracodawcy niż student z pustym formularzem aplikacyjnym. Poza tym, nie zapominajmy również o tym, że praktyki zagraniczne są strzałem w dziesiątkę, jeżeli chodzi o naukę języka angielskiego czy jakiegokolwiek innego języka obcego.
Warto zdawać sobie sprawę chociażby z tego, że ludzie nie przyswajają tak solidnie i trwale wiedzy w teorii, co głównie w praktyce więc żyjąc jakiś czas w konkretnym państwie i komunikując się wyłącznie jednym, obcym językiem nie ma mowy o tym, aby go chociaż przysłowiowo nie „liznąć”. Jest to szansa na rozwój zdolności językowych i przełamanie barier jakie często są powodem w trudnościach ze znalezieniem dobrej pracy, w końcu musimy mieć świadomość, iż języki obce to dzisiaj podstawa, która się przyda w każdego typu pracy zarobkowej. Wśród praktyk zagranicznych, które są najbardziej oblegane od lat i które cieszą się uznaniem wśród młodzieży z naszego kraju wyróżnić należy przede wszystkim wyjazdy na rozmaite staże do Stanów Zjednoczonych, Australii, Chin, Japonii czy Anglii. W takich miejscach zdecydowanie perspektywy na rozwój są dużo szersze niż pozostając w klasycznej auli na nudnych wykładach.
Jeżeli chodzi o kwestię długotrwałości takich praktyk, to tu jest ciężko generalizować. W zasadzie możemy mówić o praktykach, jakie trwają kilka miesięcy bądź rocznych. W przypadku tych miesięcznych natomiast w grę wchodzą zazwyczaj wahające się od trzech do sześciu miesięcy. Wracając po takowym stażu w oczach pracodawcy wychodzimy jako człowiek wyróżniający się. W końcu jak powiedział J. Trout – Wyróżnij się albo zgiń, zatem trzeba wiedzieć, iż nawet kilka tygodni spędzonych za granicą przemawia za nasza korzyść, sprawiając iż prezentujemy się jako oryginalni kandydaci, zaradni, którzy mają potężniejsze doświadczenie niż standardowy kujon z uczelni krajowej, który nie odważył się zrobić nic aby praktycznie rozwijać swoją wiedzę i kształcić się rozwojowo a nie tylko w teorii.
Taki staż sprawdzi się znacznie bardziej niż indeks z góry na dół wypełniony pozytywnymi stopniami z kolokwiów czy egzaminów i zaliczeń. Ponadto praktyki zagraniczne stanowią również swego rodzaju inwestycję w nasze własne, prywatne życie – będziemy bardziej zorganizowani i przy tym zaradniejsi życiowo, co nam się przyda na trwałe. Jeszcze jedna kwestia to otwarcie na świat. Ludzie dużo podróżujący zapoznają się z innymi kulturami ludzkimi, innymi mentalnościami i zwyczajami, a tym samym zdobywają bezcenne doświadczenie, którego nie da rady zdobyć siedząc w Polsce nawet gdyby pochłaniać regularnie stosy książek.
Na koniec jeszcze plus w postaci wyrobienia sobie sieci kontaktów. Znajomości przydają się i często stanowią kontakty wyrobione do końca życia. Nigdy nie wiadomo kto i kiedy może nam się przydać.